İnstagram Fake Hesap Nedir, Nasıl Anlaşılır?

İnstagram Fake Hesap Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde hayatımızın bir parçası olan sosyal medya araçlarının kâbusu olan fake hesap sahte veya bir hayal sayfayı açan gerçeklik payı olmayan sosyal medya hesaplarıdır.

Fake hesap, sosyal medya hesaplarından Tiwiter, facebook veya instagram gibi gerçek kişilerin kullandığı hesapları başkaları tarafından özel bilgilerini kopyalayıp çalıntı yaparak sahte bir hesap açılmaktadır.

İnsanların bütün hayatlarının içerisinde yer alan sosyal medya, eğitim, iş, reklam, aile hayatı, eğlenceli birçok paylaşımların yer aldığı gerçek insanların veya şirketlerin de kullandığı sosyal bir araçtır.

İnstagramda Fake Hesap Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Birçok insan kullandığı hesaplarını tehdit eden fake yani sahte hesabın nasıl olduğuna dair bilgi sahibi olmak ister. Farklı profiller ve uygunsuz fotoğraflar bulundurur. Genellikle fake hesap kullananlar haberleşmek ya da bilgi almak isteyecekleri hesaplara farklı mesaj atıp bilgi almak isterler. Sosyal medya hesaplarından instagram fake hesap olup olmadığını anlatan bazı tüyolar paylaşalım,

Profil resim, genelde profil resimler uygunsuz ya da dikkat geçen, çalıntı bir fotoğraf olur.

Hesap bilgileri, instagram hesabıyla alakasız içerik paylaşılır ya da hiç bilgi verilmez.

Takipçi sayısı, en çok sahte hesapları ele veren dikkat çekici bir durumdur. Takipçi sayısının çok olması demek fake hesap olduğunun anlamına gelmez. Bunu anlamanın yolu takip eden kişilerin hesaplarının sahte mi gerçek kişi bakarak anlaşılabilir.

Hesabın kullanımı, gerçek hesaplarda güncel durum yüklemesi olurken fake hesaplarda durum kullanılmaz ve sürekli farklı alakasız konularla ilgili fotoğraf ya da içerik paylaşılır.

Bu bilgilerle size ulaşmak isteyen, rahatsız edici paylaşım ya da mesajlarıyla sahte hesapları anlayabilirsiniz.


Instagram'da Fake Hesabın Kime Ait Olduğunu Bulma Yöntemleri | Her Türlü  İçerik

İnstagramda Fake Hesap Nasıl Kapattırılır?

Sosyal medya kullanıcıların son zamanlarda özellikle dolandırıcıların yaptığı fake hesaplardan ya da kendi bilgilerinizi çalarak açılan fake hesapları kapatma çabasına yetişecek elbette bir yolu var.

·       Fake hesabın profiline tıklanır,

·       Profilin sağ üst köşesinde yer alan 3 noktaya tıklanıp burdan ‘’şikayet et ‘’ tıklanır

·       Burada gelen mesaja hesabın neden şikayat edildiğine dair soruya cevap verilir

·       ‘’ hesabı şikayet et ‘’ tıklanır

·       Buradan ‘’ bir başkasını taklit ediyor’’ tıklanır

·       Hesabın kimi taklit ediyorsa sizi yada başkasını ona göre şık seçilip tıklanır

·       Şikayeti gönder şeklinde ki mesaj gönderilir

Şikayetin alındığı teşekkür yazısı gelinir sonrada değerlendirilmeye alınır. Sosyal medya hesabının sahte olduğu anlaşıldığında hesabı instagram dan yöneticileri tarafından kapatılır.

 

Bir başka yöntemde instagram şikayet sayfası aracılığı ile de istenilen bilgileri ileterek, sizi ait olan resim, sahte hesapta kullanılan fotoğrafınız, sahte hesabın kullandığı isim , nüfus cüzdanınız, size ait kullandığınız mail adresi hepsini sisteme istenilen düzeyde yükleyip, şikayet edilebilir. Bu yöntemle adınıza açılan birden fazla hesabı aynı açılan fake hesap kapatma şansınızda olmaktadır.