Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Instagram hesabınızın keşfet kısmında çıkan içeriklerin, kendinize hitap etmediğini düşünüyorsanız, keşfet sıfırlama yöntemini denemelisiniz. Instagram keşfet sıfırlama yöntemi sayesinde, Instagram’ın sizler için oluşturmuş olduğu içerik algoritmasını sıfırlamanız ve temiz bir sayfa açmanız mümkün.

Keşfet kısmında çıkan içerikler, genel olarak zaman içerisinde sizlerin en çok izlediği ve en çok beğendiği içeriklerden oluşan bir algoritma yardımıyla karşınıza gelir. Ancak kimi zaman keşfet kısmı, kullanıcının ilgisini çeken içerikten uzak içeriklerle dolar. Bu gibi durumlarda Instagram keşfet sıfırlama yönteminin uygulamanız gerekmektedir.

Adım Adım Instagram Keşfet Sıfırlama

Mobil uygulama üzerinden, Instagram’ın keşfet kısmını gönül rahatlığı ile sıfırlayabilirsiniz. Bunu yaparken izlemeniz gereken adımlar:

  • Öncelikli olarak, Instagram profil sayfanıza (mobil uygulamadan) girin.
  • Profilinizin sağ üst kısmında yer alan kısıma bastıktan sonra, ayarlar seçeneğine tıklayın.
  • Güvenlik kısmına giriş yapmanız, gereken bir diğer adım.
  • Güvenlik kısmının içerisinde “Arama Geçmişini Temizle” seçeneğine girin.
  • Ardından “Tümünü Temizle” seçeneğine basıp, işlemi onaylayın.

Bu adımları eksiksiz olarak uygularsanız, Instagram keşfet sıfırlama işlemini tamamlamış olacaksınız.

Instagram Keşfet Algoritması Neye Göre Çalışır?

Instagram’da bulunan keşfet algoritması, tamamen sizlerin beğenisi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Algoritma, sizleri Instagram’dan daha fazla keyif almaya teşvik edecek biçimde hazırlanmıştır. Sizlere sorun oluşturan ve keşfet sıfırlamanıza sebep olan içerikler bile, sizlerin bir zamanlar etkileşimde bulunduğunuz gönderiler ile alakalıdır.

Instagram keşfet sıfırlama yolunu tercih etmek yerine, sevdiğiniz tarzda içerikleri beğenip, kaydedip, paylaşarak, kendinize yeni bir keşfet algoritması oluşturmanız da mümkün. Ancak bu oldukça uzun ve meşakkatli olduğu için, keşfet sıfırlama işlemi daha çok rağbet görmektedir.

Keşfetinizin Bir Daha Bozulmaması Adına Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer keşfet kısmınız bir daha bozulmamasını istiyorsanız, bazı konularda dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bu konuların başında, keşfette beğenmediğiniz içerik olursa; o içeriğin sağ üst kısmında bulunan noktalara tıklayıp, o içeriğin ilginizi çekmediğini Instagram’a bildirmeniz, ilk sırada yer alır.

İlginizi çekmeyen içerikleri hızlıca geçmek ve o içeriklerde etkileşimde bulunmamak ise bir diğer yöntemdir. Tüm bunları yaparak, kendinize uygun olarak oluşturduğunuz keşfeti koruyabilirsiniz.