Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels, TikTok’un hızla büyümesinden sonra yapılan güncelleme ile Instagram’a geldi. Instagram Reels nedir sorusunu en net tanımlayacak tabir TikTok’un, Instagram versiyonu olabilir. İzlediği politikalar ile oldukça büyük eleştiri toplayan Instagram ekibi, zamanında bu eleştiriler “Hikayeler” özelliğini uygulamaya entegre ederken de yaşamıştı.

Geçmişe dönüp baktığımız zaman, Snapchat’in popüler olduğu zamanları hepimiz anımsarız. Instagram daha önceden yapmış olduğu atılım ile hikaye özelliğini bünyesine katarak, Snapchat’i adeta bitirmişti. İlk başlarda bu olay büyük tepki toplasa bile, olayın üstünden zaman geçince ortalık sakinleşti.

Instagram Reels Nedir, Özellikleri Neler?

Reels ilk çıktığı zaman, Instagram kullanıcıları 15 saniyelik kısa videolar hazırladıktan sonra, Reels kısmında bu videoları paylaşabiliyorlardı. Ardından belli bir süre geçip, TikTok’un video süresini 3 dakikaya kadar uzatmasından sonra, Instagram yetkilileri videoların süresini 30 saniye yapma kararı aldı.

Belli bir süre sonra Instagram kullanıcılarından gelen geri dönüşler, 30 saniyelik sürenin yeterli olmadığını ispatladı. Bunun üzerine Instagram ekibi Reels videolarının süresini tekrar artırarak, videoların süresini 1 dakikaya kadar uzattı.

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels kısmının oldukça fazla özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerin her birinde uzmanlaşmak, kullanıcıların biraz zamanını alsa bile, sonuç olarak ortaya gayet tatmin edici işler çıkar.

Instagram Reels nasıl kullanılır sorusunu yanıtlarken Reels içerisinde yer alan bazı özelliklerin dikkatle incelenmesi gerekir. Bu özellikler arasında; AR efektleri, hizalama, zamanlayıcı, geri sayım aracı, ses ekleme ve video hızlandırma gibi etkenler bulunur.

AR efektleri, artırılmış gerçeklik efektleri olarak da bilinir. Artırılmış gerçeklik efektleri, dünya çapındaki tüm kullanıcıların geliştirmiş olduğu Instagram havuzunda toparlanır. Buradan dilediğiniz efekti seçerek, videonuzu daha farklı bir yapıya sokabilirsiniz.

Hizalama özelliği sayesinde, iki klip arasında kusursuz geçiş sağlayarak, iki videoyu sanki tek bir videoymuşçasına kullanabilirsiniz.

Zamanlayıcı ve geri sayım gibi özellikler ile telefonunuz uzaktayken içerik üretmeniz daha kolay hale gelmektedir.

Ses konusu da tıpkı AR efekti gibi, Instagram’ın kendi kütüphanesinde yer alan tüm sesleri kullanabildiğiniz bir özelliktir. Kütüphane içerisinde istediğiniz ses parçasını seçerek, hazırlamış olduğunuz Reels videosuna ekleyebilirsiniz.