Instagram’da Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram’da Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği kullanıcıların sosyal medya platformunda gezerken görmek istediği ve istemediği paylaşımlarla alakalı bir güncelleme.

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği ile reşit olan kullanıcılar anasayfada ya da keşfette gezerlerken neler göreceğini ya da görmeyeceğini seçebiliyor. Fakat elbette bu konuda kriter olan birkaç nokta var. Yani sadece “Kuş görmek istemiyorum”  Diyerek bu özelliği kullanmaya başlamak mümkün olacak mıdır? Hep birlikte Instagram yeni güncellemeler ışığında bunu öğrenelim.  

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Kullanımı

Instagram yayılan kullanıcı portföyü ile herkese uygun ve tercih ettiği şekilde hizmet vermek için elinden geleni yapıyor. Bu noktada rahatsız edici içerikler nedeniyle toplum ahlakının zedelendiğini düşünen ve bu platformu kullanmaktan vazgeçenler için de bir yenilik getirildi. Artık herkes Instagram keşfet sayfasında ne görmek isterse (daha doğrusu istemezse) bunu seçebilecek. Yani +18, müstehcenlik, cinsellik, taciz, saldırı vb. toplum ahlakına uygun olmayan paylaşımları sınırlandırmanız mümkün olacak. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit.

·         İlk olarak Instagram uygulamasını açın.

·         Ardından sağ alt köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın. Böylelikle yeni açılan sayfada sizin profiliniz olacak.

·         Daha sonrasında sağ üst köşede bulunan üç çizgi butonuna tıklayarak profil menüsüne ulaşın.

·         Açılan sayfada “ayarlar” seçeneğine tıklayın.

·         Ayarlar’a giriş yaptıktan sonra hesabınızın ayarlarını güncellemek için “hesap” yazan butona tıklayın.


Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir - Onaylı Profil

·         Hesap ayarlarına girdiğinizde“ Hassas İçerik Kontrolü “ yazan bir buton olacaktır. İşte bu butona giriş yaptıktan sonra bu özelliği dilediğiniz gibi seçeneklerden ayarlayabilirsiniz.

·         Buradan Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği arasından kendinize uygun olan ayarlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

Hassas İçerik Kontrolü Ne Anlama Geliyor?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği için açılan sayfada 3 seçenek bulunuyor. Bu seçenekler ilki “İzin Ver” seçeneği. İzin ver, rahatsız edici veya kırıcı olabilecek daha fazla fotoğraf ve video görmenizi sağlayacak bir seçenektir. Yani siz hiçbir şeyden rahatsız olmuyor ve Instagramdaki tüm içeriklere sınırsız erişim sağlamak istiyorsanız tercih etmeniz gereken seçenek bu olacaktır.

İkinci seçenek Sınır (Varsayılan) seçeneğidir. Sınır, rahatsız edici veya kırıcı olabilecek bazı fotoğraflar ve videolar görebilmenizi sağlayacak bir seçenektir. Gelen güncelleme sonrasında her kullanıcı bu seçenektedir.

Son seçenek ise “Daha da Fazla Sınırla” seçeneğidir. Bu seçenek ile rahatsız edici veya kırıcı olabilecek fotoğraf ve videoların tamamını engelleyebilirsiniz. Ayrıca keşfette gördüğünüz uygunsuz içerikleri gönderinin sağ üstündeki butondan toplum kurallarını ihlal ettiğine dair şikayet edebilirsiniz.