Signal Uygulaması Nedir?

Signal Uygulaması Nedir?


Signal uygulaması son zamanlarda popüler hale gelmiş bir sohbet uygulamasıdır. Sesli, yazılı ve görüntülü sohbet yapabilme özelliklerine sahiptir.

Signal uygulaması 29 Temmuz 2014 tarihinde ilk kez piyasaya sunulmuştur. Çıkaran firma Signal Vakfı’dır. Firma adı aynı zamanda Signal Messenger olarak da geçer. Android, iOs, MacOs ve Linux  işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilen bu uygulama çift taraflı olarak güvenlik altına alınmıştır. Yani sohbetler koruma altındadır. Üçüncü kişiler tarafından erişilemez. Açık kaynaklı olması sayesinde uygulamanın kodlarına da erişim sağlanabilir. Java, JavaScript, Swift, Objective-C programlama dilleri kullanılarak yazılmış bir uygulamadır.

Herkesin kullandığı, bilinen popüler sohbet uygulamasının mesajlara erişim sağladığı ve internet reklamları için kullandığı haberlerinin ardından insanlar kullanabilecekleri yeni bir sohbet uygulamasına ihtiyaç duymaya başladı. Aslında çok daha eski yıllarda insanların kullanımına sunulan Signal sohbet uygulaması günümüzde popülerlik kazandı.


Signal nedir? Nasıl kullanılır? [Resimli Anlatım] - ShiftDelete.Net

Signal Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Signal uygulaması kullanımı diğer sohbet platformları gibi oldukça basittir. Kullandığınız işletim sistemine uygun aplikasyon marketinden ücretsiz bir şekilde kolaylıkla indirilebilir. İndirme işleminin tamamlanması ardından da güncel telefon numarası uygulamaya tanımlanarak kullanmaya başlanabilir.

Telefon numarası ile giriş yapıldığından rehberine ekli olan kişilerle rahatlıkla sohbet edebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı olan fakat Signal uygulaması kullanmayan kişileri davet ederek, kabul edip kayıt olmalarının ardından, sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Signal uygulamasını kullananlar ile hiçbir davet işlemi gerçekleştirmeden de sohbet edebilirsiniz.

Signal Uygulaması Güvenli Midir?

Signal uygulaması açık kaynak kodlu olması ve mesajların çift taraflı koruma altına alınması son derece güvenlikli hale getirilmiştir. Kullanılan uçtan uca şifreleme yöntemi sayesinde sohbetlerinize (sesli, yazılı ve görüntülü) sadece siz ve sohbet ettiğiniz kişiler erişebilir.

Signal uygulaması özellikleri içerisinde masaüstünde de kullanılması vardır. Yani bu özellik sayesinde uygulamayı sadece telefonlarınızda değil bilgisayarınızda da rahatlıkla kullanmanıza imkan sağlanmıştır. “signal.org” resmi sitesinden de detaylı bilgi edinilerek güvenlik açığı ile ilgili tereddütleri yok etmek mümkün olacaktır.

Signal uygulaması güvenliği açısından birçok yazılım ve bilgisayar mühendisi tarafından da önerileni bir uygulama haline gelmiştir. Mesajlara tepki verebileceğiniz, sohbetleri parmak izi ya da parola ile koruma altına alma, sadece kişisel cihazınıza verilerinizi yedekleme gibi özellikleri de Signal uygulamasını tercih etmek yeterli olacaktır. Ayrıca süreli mesaj özelliği ile yazılı mesajlarınızı dahi süre kısıtlamasıyla karşı tarafa göndermeniz mümkün olacaktır. Diğer uygulamalarda da olduğu gibi Signal uygulaması da dilediğiniz süre, ister Wi-Fi ister mobil internet kullanarak, görüntülü ve sesli sohbet edebilmenizi sağlayacaktır.