Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ve Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ve Nasıl Olunur?


Sosyal medya danışmanı; işverenlerin yeni nesil göz bebekleri. Şirketlerin, markaların, hatta kişilerin kendi hedef kitlesine daha rahat erişimini sağlayan köprüler.

Günümüzde gerek kurumsal firmaların, gerek mahalle dükkânının reklamını yapmak için başvurduğu ilk adres olan sosyal medya en etkili iletişim aracı haline geldi. Bu süreçte doğru ve etkili adımlarla ilerlemek adına gidilen ilk durak ise sosyal medya danışmanları oldu.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? - Sosyal Medya - Blog


Sosyal Medya Danışmanlığı ve Önemi

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim ağları haline geldi. Doğru kullanılması durumunda kişilere ve kurumlara birçok fırsatı da beraberinde getirdiği hemen her gün görülmekte. Bu nedenle işletmeler bu süreci iyi yönetebilecek ve onlara kar sağlatabilecek alanında uzman kişilere ihtiyaç duymaktadır. Hedefler doğrultusunda uygun ağı ve kitleyi belirlemek, iyi bir strateji becerisi beraberinde pazarlama başarısını da istiyor.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Yeni nesil bu meslek kolu için gelin bakalım ne becerilere sahip olunmalı. Direkt eğitimini veren bir üniversite bölümü olmasa da Halkla İlişkiler, Reklam ve Tanıtım gibi benzer bölümlerden mezun kişilerin de tercih ettiği bir iş kolu haline gelmiştir. Birçok sertifikalandırma ile dışardan eğitimi de alınabilmektedir. İlerleyen süreçlerde temel eğitim kurumlarının da bu ihtiyaçlar doğrultusunda, sosyal kimliğimizi daha etkin bir şekilde tanıma ve yönetme becerimizi geliştirmek için daha köklü eğitimler verileceği öngörülmektedir.Sosyal Medya Danışmanlığı Paketi - Gezgin Ajans

Sosyal medya danışmanı denildiğinde ilgili bir bölüm diplomasından ziyade aranılan daha önemli kriterler bulunmakta. Bunlara; pazarlama becerisi, süreç ve kriz yönetimi, stratejik düşünme, raporlama ve analiz etme gibi becerileri sıralayabiliriz. Tüm bunların beraberinde sosyal medya platformlarının da hedef kitlelerine hâkim olmakta gerekmektedir. Doğru reklamı, uygun ağda yapmak bu sürecin temeli diyebiliriz.

İşverenlerin bu meslek kolu için alanında uzman kişilerin olmalarını talep etmesi sebebiyle birçok ilanda iş tanımında sosyal medya uzmanı olarak da geçebilmektedir. Freelance olarak da yapılması mümkün olan bu iş ilerleyen süreçlerde gündelik hayatımızda daha çok karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Reklamın iyisi de kötüsü de olmaz düşüncesi de bu iş kolunun yaygınlaşması ile birlikte akıllarımızdan çıkacak gibi. Kötü reklamla geçici bir popülerlik kazanıldığını, uzun vadede bir şey kazandırmayacağına hepimiz tanıklık etmişizdir. Ne yazık ki bu düşünce şekli sebebiyle işlerin kötü yansıtılması, belki de iyi giden veya gidebilecek olan birçok kişinin işini de kaybetmesine sebep olmuştur.

Sonuç olarak yeni iletişim ağımız olan sosyal medyanın hayatımızdaki artan önemi ile birlikte hemen her sektörde sosyal medya danışmanına da ihtiyacın artacağını görüyoruz. Sosyal kimliğimizi doğru yansıtmak maddi kazançtan ziyade güvenilirliğimizi ve etkileşimimizi de derinden etkiliyor.

Geleceğin popüler meslek kollarından biri olacağını öngördüğümüz ‘Sosyal Medya Danışmanı’ başka bir deyişle ‘Sosyal Medya Uzmanı’ mesleklerini bu yazıyla birlikte incelemiş olduk. Teknolojinin her gün gelişmesi ile birlikte sınırsız bir erişim dönemine gün geçtikçe daha da giriyoruz. Bu gücü etkili ve doğru kullanmak bizlerin elimizde.