Sosyal Medyaya Video Yüklerken Kalite Kaybı Yaşamamak İçin Öneriler

Sosyal Medyaya Video Yüklerken Kalite Kaybı Yaşamamak İçin Öneriler

Sosyal medya mecralarına video video yüklemek istediğinizde bu videoya ait boyut küçültme işlemi yapmak durumunda kalabilirsiniz ve bu işlemlerde video üzerinde bazı kalite kayıpları yaşanabilir. Bu yazımızda kalite kaybı olmadan video boyutu küçültme yöntemlerinden bahsettik.

Kalite kaybı olmadan video boyutu küçültme için birkaç yöntem vardır. Çektiğimiz videoları ölümsüzleştirmek için bir yerlerde paylaşmak istiyoruz fakat videoları paylaşırken video boyutu sıkıntı yaratıyor. Video boyutu büyük uyarısı yüzünden atmak istenilen videolar paylaşılamıyor. Bu yüzden video küçültme işlemi gerçekleştirmek gerekiyor.

Video Boyutunu Nasıl Anlarız?

Video boyutu nasıl anlaşılır? Video boyutunu anlamak için; çözünürlük, bit hızı ve kodlama olmak üzere üç ana yöntem vardır. Çözünürlük videonun piksel sayısıdır. Çözünürlük arttıkça videonun boyutu da artar. Bit hızı, saniyede ne kadar bilgi iletildiğini belirtir. Kodlama ise çok teknik olup farklı uygulamalar gerektirir.

Video Küçültme Uygulamaları

Video küçültmek için ücretsiz uygulamalar; VLC, QuickTime Oynatıcı, Handbrake, Freemake Video Converter, Video Compressor, Moo0 Video Minimizer, Any Video Converter gibi uygulamaları sıralayabiliriz.

VLC

Uygulama Windows üzerinden indirilmekte olup istediğiniz video türlerinden birini seçerek ona göre küçültebilirsiniz. Uygulama büyük videoları küçültürken pek hızlı çalışmasa da videoyu küçülttükten sonra oldukça küçük boyutlara indirir.

QuickTime Oynatıcı

Bu uygulama Apple için video küçültme uygulamasıdır. MAC haricinde diğer işletim sistemlerinde kullanmanız pek mümkün değildir. Diğer uygulamalar gibi fazla seçenek sunmasa da video küçültme işlemini hallediyor.

Handbrake

Handbrake Windows’ta video küçültme uygulamasıdır. Video dönüştürme ve kaydetme işlemlerinde, video boyutu küçültme işlemlerinde oldukça başarılı. Ancak kullanılan disklerin kopya korumalı olmaması gerekmekte.

Freemake Video Converter

Hemen hemen her formatı destekleyen yazılıma sahip olan bu program dönüştürme ve video küçültme işlemlerini oldukça hızlı hallediyor. Ayrıca programı istenmeyen bölümleri kesme, video birleştirme gibi işlemler için de kullanabilirsiniz.

 

Video Compressor

Android için video küçültme uygulaması olan bu program telefon depolamanız için ilaç niteliğinde. Çektiğiniz videoların boyutlarını sıkıştırabilir ve telefonunuzda yer açabilirsiniz.

Moo0 Video Minimizer

Bu uygulamayı bilgisayarınızdaki yüksek boyutlu videoları küçültmek için kullanabilirsiniz. Video çözünürlüğü, video boyutu ve kalitesi gibi özellikleri seçtikten sonra videonuzu yükleyerek küçültebilirsiniz.

Any Video Converter

Any Video Converter, video format dönüştürme aracıdır. Kolay arayüzü ve hızlı dönüştürme özelliği ile oldukça fazla tercih edilen bir uygulamadır.  Videolarınızı kırpmanıza, ekran oranını değiştirmenize ve daha birçok amaca hizmet eden bir uygulamadır. Kalite kaybı olmadan video boyutu küçültme için kullanabilirsiniz.


Video Boyutu Küçültme - Video Sıkıştırma Programı


Uygulama Kullanmadan Video Boyutu Küçültme

Uygulama kullanmadan video boyutu küçültmek için iki yöntem vardır. Birincisi, eğer video başından ve sonundan kesilebiliyorsa boyut küçültmek için videonuzu kırpabilirsiniz. İkincisi, eğer videonuzdan sesi kaldırırsanız, video küçültme işlemi yaparsınız. Fakat video bu iki yöntemi yapmak için uygun değilse uygulama kullanmanızı öneririz.

Kalite kaybı olmadan video boyutu küçültme size depolama alanı ya da istediğiniz platformda video paylaşma olanağı sağlar. Ses ya da kalite kaybı yaşamadan video küçültebileceğiniz yöntemleri derledik.