Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır? (2022 Rehberi)

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır? (2022 Rehberi)

Twitch, dünya genelinde oldukça büyük hayran kitlesine sahip olan bir canlı yayın uygulamasıdır. Twtich’ten nasıl para kazanılır, sorusunun yanıtı ise Twitch’in kullanım amacı ile doğrudan bağlantılıdır. Bir canlı yayın uygulaması olan bu uygulama da temel gelir kaynağı; kullanıcıların kendi yayınlarını açarak, bağış ve abonelik alması ile oluşmaktadır.

Twitch’ten para kazanma konusunun ilerleyen seviyelerinde yayıncılar, anlaşmış olduğu sponsorluklardan da gelir elde ederler. Hatta yüksek izlenmeye sahip yayıncılar, en büyük gelirlerini, sponsorluk anlaşmaları üzerinden elde etmektedir.

Twitch Üzerinden Para Kazanma Yolları

Genel olarak Twitch’ten gelir elde etmek istiyorsanız, yayınlarınıza daha çok etkileşim almanız gereklidir. Yayınlarda sizi izleyenlerin ve yayınlarınızda aktif olan kullanıcıların sayısı artıkça daha fazla kazanma olanağı yakalarsınız.

Twitch nasıl para kazanılır, sorusunun en değerli 3 yanıtı ise:

1) Bağış

Twitch’ten gelir elde eden pek çok kişi, izleyenlerden gelen bağışlar üzerinden bu geliri sağlamaktadır. Twitch Türkiye’nin anlaşmalı olduğu bağış siteleri üzerinden yapılabilen bağışlar, çoğu ortalama yayıncının asıl gelirini oluşturur.

İzleyenlerin yaptığı bağışların, canlı yayın ekranında direkt olarak gözükmesi de bağışın önemini artırır. Aynı zamanda yoğun chat akışı olan canlı yayınlarda, yayıncı olan kişi tüm chat’i okuyamaz. Doğrudan yayıncıya ulaşmak isteyen izleyici, bağış yöntemi ile yayıncıya dilediği mesajı iletebilir.

2) Abonelik Sistemi

Twitch’in, partnerlik verdiği yayıncılara abonelik sistemlerini aktif eder. Bu sayede yayını izleyen Twitch kullanıcıları, beğendikleri yayına abone olarak, yayıncıya destek olabilirler. Abonelik işlemleri sayesinde de yayıncılar ciddi gelirler elde etmektedir.

3) Sponsorluklar

Twitch’ten para kazanma konusunda ki en büyük gelir kaynağı sponsorluklardır. Özellikle orta ve çok sayıda izleyiciye sahip olan yayıncılar, şirketler ile yapacağı doğrudan anlaşmalar sonrasında gelir elde ederler. Yayıncıların elde ettiği gelirler, bağış ve abonelik sistemindeki gibi komisyon kesintisi olmadan, doğrudan yayıncıların cebine girer.

Özellikle büyük firmalar, oldukça ciddi ücretler ile yayıncılara sponsor olmaktadır. Büyük yayıncıların bu kadar fazla kazanmasının temel nedeni; yayıncıların şirketler ile yapmış olduğu sponsorluktan dolayıdır.