YouTube Kanal Silme Nasıl Yapılır?

YouTube Kanal Silme Nasıl Yapılır?

YouTube içerik üreticileri kimi zaman profesyonel kimi zaman ise kişisel nedenlerden dolayı, kanallarını tamamen silmek veya gizlemek isteyebilirler. Eğer sizde bir zamanlar içerik ürettiğiniz YouTube kanalınızı tamamen silmek istiyorsanız, yazımızdan faydalanabilirsiniz. YouTube kanal silme işlemlerinin tamamı, YouTube Studio üzerinden gerçekleştirilmektedir.

YouTube Studio’ya giriş sağladıktan sonra, ayarlar kısmından yapacağınız birkaç ufak adım sonrasında, YouTube kanal silme işleminizi tamamlayabilirsiniz. İçeriklerinizi tamamen silmek yerine, içeriklerinizi gizlemek istiyorsanız, yazımızın içerisinde bunun da nasıl yapıldığına dair ipuçları bulabilirsiniz.

Adım Adım YouTube Kanal Silme

YouTube’dan ayrılma fikrini tamamen kafanıza koyup, kanalınızın artık tamamen silinmesini istiyorsanız, birazdan sizlere vereceğimiz adımları uygulamalısınız. Ancak, birazdan sizlere vereceğimiz adımlar sonrasında, kanalınızı geri açamazsınız. Bu nedenle; YouTube kanal silme adımlarını uygulamadan önce, kanalınızın tamamen silinip silinmemesi istediğinize emin olun.

Adımlar ile kanal silme işlemi:

  1. İlk olarak YouTube Studio’da bulunan oturumunuza giriş yapın.
  2. Ekranın sol kısmında yer alan “Ayarlar” sekmesine girin.
  3. Ayarlar kısmının içerisinde yer alan “Kanal” kısmına gelin.
  4. Kanal kısmının içerisinde yer alan “Gelişmiş Ayarlar” bölümünü seçin.
  5. Sayfanın alt kısmında yer alan “YouTube içeriğini kaldır” butonuna basın.
  6. Oturum açma bilgilerinizi yeniden girin.
  7. Ardından “İçeriğimi kalıcı olarak silmek istiyorum” seçeneğini seçin.
  8. Son olarak “İçeriğimi Sil” kısmına tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra, kanalınız bir süre sonra tamamen silinecektir. Bu zaman aralığında, videolarınızı ve küçük resimlerinizi, YouTube’da görmeye devam edebilirsiniz. Ancak kanalınız tamamen silindikten sonra, bunlar da tamamen ortadan kalkacaktır.

YouTube Kanalı Gizleme

Eğer içeriğinizin tamamen yok olmasını istemiyor ve belki bir gün geri dönerim diye düşünüyorsanız, kanalınızı gizleyebilirsiniz. YouTube kanalı gizleme işlemini tamamlamak için, yukarıda yer alan “YouTube içeriğini kaldır” maddesinin sonuna kadar, silme işlemi ile aynı adımları uygulayın.

Ardından “İçeriğimi kalıcı olarak silmek istiyorum” seçeneği yerine, “İçeriğimi gizlemek istiyorum” seçeneğini seçin. Daha sonra karşınıza çıkan kısımdan, neleri gizlemek istediğinizi YouTube’a bildirin. Son olarak “Kanalımı gizle” seçeneğine basarsanız, kanalınızı gizlemiş olursunuz. Böylelikle daha sonra istediğiniz içerikleri yeniden aktif ve görünür hale getirebilirsiniz.